תפריט יצירת קשר

בניה רגילה או בניה קלה?

בניה רגילה או בניה קלה?

זוגות צעירים היום לא יכולים לקנות דירה זה כבר די ברור, חלק לא מבוטל מהדירות שנרכשות כיום הן דרך מחיר למשתכן או במקומות פחות אטרקטיביים לאלו שרוצים להיות קרובים למרכז - והשאר נרכשות על ידי אנשים בעלי הון או כאלו שחסרו במשך זמן רב והם כבר מזמן לא נחשבים בקבוצת 'זוגות צעירים'. לעתים ישנם זוגות ברי מזל שיש באפשרותם לבנות בית בקרקע של ההורים, אמנם זו לא האופציה המועדפת אבל במצב שבו אין דירה נראית לעין ושכירות שלא נגמרת ולא מחזירה את השקעתה בטווח הרחוק, זו האופציה היחידה.

נשאלת השאלה - האם לבנות בניה רגילה כפי שאנחנו מכירים אותה, או לנסות את סוגי הבניה החדשים והקלים? יביל למגורים, מכולות ובניה מפנל מבודד אלו אופציות שהיו קיימות כבר למעלה מ-2 עשורים, אך בשנים האחרונות חלה התפתחות בתחום וגם הביקוש גבר. לכל אחת מהאופציות יש יתרונות וחסרונות, אבל בואו נבחן לרגע מה היתרונות והחסרונות ביחס לזוגות צעירים שרוצים לבנות דירה.

המאמר לא מתייחס לדירות להשקעה אלא לדירות לצעירים לצורך מגורים.

יתרונות בניה קלה 

  • ניתן להקים יחידת דיור כבר בתוך זמן קצר. תאריך בניה של יחידת דיור בבניה קלה יכול להיות מס' חודשים בודדים.
  • התהליך אסתטי יותר. לא מלכלך ואין שימוש בחומרים כמו בבניה רגילה ולכן זו אופציה טובה לאנשים שרוצים בניה שקטה רק להוספת חדר למשל.
  • המחיר זול יותר. במקרים מסוימים לא באופן משמעותי, במיוחד כשפונים לחברות גדולות, אבל במקרים אחרים במידה ומצאתם את הקבלן המתאים, יהיה אפשר לחסוך את הבניה באחוזים ניכרים.

יתרונות בניה רגילה

  • שקט נפשי. אמנם לבניה הקלה אין חסרונות מבחינת סוג החומר כאשר משתמשים ביחידת הדיור שבניתם והיא תהיה יציבה בתנאי מזג אוויר ובלאי של השנים (אלא אם הבניה הקלה היא בניה מעץ), אבל הידיעה שאתם גרים בבנוי שבנוי בבנייה מסורתית נותנת שקט נפשי.
  • גמישות בבניה - כשרוצים לבנות בית בעיצוב מיוחד עם טקסטורות וקימורים, הרבה יותר קל למצוא את האדם המתאים לעבודה כשבונים בבניה רגילה. בנוסף, במידה ותרצו לבצע שינויים משמעותיים בבנייה, במיוחד כאשר מדובר בבנייה לגובה או חלוקה מיוחדת של הדירה, לפעמים עדיף לבחור בבניה רגילה.
  • ביטוח - ישנן חברות ביטוח שגובות תשלום גבוה יותר על בניה קלה, עם זאת, צריך לבדוק כל מקרה לגופו וכל חברה מה היא מציעה.

חשוב לדעת שמבחינת תשלום ארנונה או תשלומי היטלי פיתוח ותשלומים נוספים לעירייה או לגורמים צד ג', אין כל השפעה על אופן הבניה. המחירים והיחס ל-2 המקרים הוא זהה.

אז מה לבחור?

לאחר שקראתם את היתרונות והחסרונות שכתבתי לעיל, הבחירה היא בידיכם. מי שבוחר בשקט נפשי, צריך לקחת בחשבון שהמחיר לדירה יהיה יקר יותר. מי שמתכנן לבנות בית גדול ומורכב עם שינויים בעתיד, אולי עדיף לו שיבחר בבניה רגילה מכיוון שכך תהיה לו גמישות לעתיד במידה וירצה לחלק את הדירה לכמה יחידות דיור בכמה קומות שונות וכו'... אם כל מה שאתם רוצים הוא לחסוך וזהו המניע העיקרי שלכם, בניה קלה של יחידת דיור קטנה היא הבחירה בשבילכם.