תפריט יצירת קשר

קורס יועצי משכנתאות - ללמוד לקחת את ההלוואה הנכונה

קורס יועצי משכנתאות - ללמוד לקחת את ההלוואה הנכונה

על אף משבר הדיור שאנו חווים בעשור האחרון במחוזותינו, רכישת דירות ונכסי נדל"ן בישראל נעשית כל העת, כאשר חלק גדול מן הרכישות נעשה על ידי זוגות צעירים אשר נאלצים לקחת משכנתא לטובת מימון הקנייה.

היות ומחירי הדירות בישראל נחשבים גבוהים מאוד, אזי חלק גדול מהסכום עבור הרכישה ניתן בצורת הלוואה כספית על ידי בנקים למשכנתאות. תנאי המשכנתא משתנים ממוסד פיננסי אחד למשנהו וניתנים על פי פרמטרים שונים של גובה ההלוואה, זמן החזרתה, תנאי ההחזר ועוד. מצב זה יוצר צורך בקבלת ייעוץ מקצועי ראוי טרם החתימה על מסמכי משכנתא כאשר לרוב יועצי משכנתאות הם אלו המספקים ייעוץ חשוב זה.

יועץ משכנתאות – היכן מתחילים?

ייעוץ משכנתאות נחשב לתחום מבוקש מאוד בשנים האחרונות ונועד כאמור לסייע לכל לוקח משכנתא למצוא את זאת המתאימה לו ביותר. הייעוץ בתחום נוגע בין היתר בשאלות חשובות כמו האם לקחת משכנתא לטווח ארוך יותר עם ריביות גבוהות יותר או ההיפך? מה היכולת להחזר חודשי? האם כדאי למחזר את המשכנתא? ועוד.

במרבית המקרים, יועצי משכנתאות לומדים את התחום המאתגר בקורסים ייעודים מיוחדים לייעוץ משכנתאות ובמסגרת תכנית לימודים רחבה הנוגעת בתחומים מקצועיים רבים כמו תחום הנדל"ן, תחום האשראי בישראל, טכניקות לזיהוי צרכי הלקוח, בניית תמהיל הלוואה המותאם לצרכיו ובנוסף נחשפים גם לאסטרטגיות בהנחיה וייעוץ. קורסים אלו כוללים לימודים עיוניים לצד התנסויות מעשיות בפועל למשפחות ויחידים. קורס ממוצע בתחום מתפרס לרוב על כ-30 שעות לימוד על גבי חודשיים לפחות כאשר ניתן ללמוד לאורך תקופה ארוכה יותר בלימודי ערב. בכל קורס נהוג לשלב בין הרצאות, דיונים, סימולציות, ניתוחי מקרה ותרגולים מעשיים באמצעות מחשבוני הלוואות. תנאי הקבלה הנדרשים לרוב כוללים תעודת בגרות בלבד אבל לא תמיד הדבר נדרש כאשר רקע בכלכלה רצוי אך אינו הכרחי. בחלק מהמוסדות המובילים יידרש המועמד לעבור ריאיון אישי לבדיקת התאמה.

בתאכלס, מה לומדים?

הרצאות, דיונים, סימולציות, כולן מילים יפות, אבל מה לומדים בשטח בפועל – אז נושאי הלימוד כוללים בין היתר:

 • שיפוץ והשבחת מבנים.
 • כלים לניהול משא ומתן.
 • ייעוץ לכלכלת משפחה.
 • מרכיב גרייס בהלוואות.
 • רכישת קרקעות לבניה עצמית.
 • קרנות השתלמות וקופות גמל.
 • בדיקת כדאיות למחזור משכנתא.
 • סדנה מעשית לבניית תמהיל משכנתא.
 • תיווך ושמאות מקרקעין.
 • השפעת שינויים בשער הדולר על ההחזר החודשי.
 • וכן גם על לוח "שפיצר", דיני מקרקעין, הלוואות גישור, קבוצות רכישה, ביטוח משכנתא, הערכות צפי הכנסות, מס שבח ומס רכישה, פינוי ובינוי ותמ"א 38, הנפקת תעודת זכאות וכדומה.
   

ומה עושים רגע אחרי הקורס?
בוגרי קורס ייעוץ משכנתאות יהיו זכאים לקבל תעודת גמר רשמית מהמוסד בו השלימו הכשרתם. אם ברצונם לקבל תעודת יועץ מורשה של לשכת יועצי המשכנתאות יהיה עליהם לעמוד בבחינה חיצונית מטעם הלשכה. עם זאת, אין בהכרח צורך בתעודה רשמית כדי לעסוק בישראל בייעוץ משכנתאות. כך או כך, ההמלצה הרווחת היא בהחלט ללמוד את המקצוע במוסד לימודים בעל מוניטין אשר סגל המורים שלו מגיע מהתחום כאשר לצד ניסיונם הרב יוכל הבוגר להסתייע בהם בניסיון לקבלת משרה במוסד פיננסי נחשק.